Goście


informacje

Piotr Pustelnik

Romuald Koperski

Michał Kochańczyk

Piotr OpacianOdliczanie

Gdański Festiwal Przygody 2011
rozpocznie się za:

1. Gdański Festiwal Przygody AVENTUREROS

goście festiwalu
Piotr Pustelnik
himalaista, podróżnik, zdobywca Korony Himalajów
www.piotrpustelnik.pl


Członek American Alpinie Club
Wyróżniony nagrodą "Fair Play" Polskiego Komitetu Olimpijskiego
Honorowy obywatel Miasta Łodzi
Instruktor alpinizmu od 1978 roku
Z zawodu dr nauk technicznych, doradca do spraw bezpieczeństwa biznesowego


Wyprawy:
- Od 1985 roku w Himalaje Kaszmiru (Indie). Wejścia na kilka 6-tysięcznych szczytów.
- W 1986 roku wyprawa na Pinnacle Peak (6945 m) w Himalajach Kaszmiru.
- W roku 1997 i 1998 uczestniczył w centralnych wyjazdach do Pamiru (d. ZSRR) - wejście na Pik Korżeniewskiej (7037 m).
- W 1990 roku - debiut w górach najwyższych - wyprawa (wraz z Wandą Rutkiewicz) na Gasherbrum II (8037 m) - samotne wejście na wierzchołek drogą wyprawy austriackiej Fritza Morawetza.
- W 1991 roku wspinał się w górach Alaski (korzystając z pobytu w USA na stypendium naukowym Fulbrighta) - wejście na najwyższy wierzchołek Ameryki Północnej Mt McKinley.
- W 1992 roku - wyprawa macierzystego Akademickiego Klubu Górskiego w Łodzi na Nanga Parbat (8125 m). Wejście wraz z Józefem Goździkiem drogę niemiecką od strony doliny Diamir.
- W 1993 roku wraz z Krzysztofem Wielickim wszedł na dwie góry ośmiotysięczne w trakcie jednej wyprawy tj. Cho Oyu (8222 m) nową drogą płn-wsch. granią, a w 10 dni później na Shisha Pangma (8013 m) trudną drogę słoweńską południowo-zachodnią ścianą.
- W 1994 roku wszedł w krótkim czasie 3 tygodni północno-wschodnią granią na Dhaulagiri (8205 m).Partnerem Piotra w wejściu szczytowym był Józek Goździk.
- W 1995 roku wraz z Ryszardem Pawłowskim wszedł od strony tybetańskiej na Mt Everest.
- W 1996 roku po długiej i trudnej wspinaczce wszedł z tym samym partnerem północnym filarem (od strony chińskiej) na K2.
- W 1997 roku w trakcie bardzo krótkiej akcji górskiej (23 dni) wszedł na Gasherbrum I (8065 m) i jeszcze raz na Gasherbrum II.
- W 1998 roku wyprawy na Broad Peak i jesienna na Makalu zakończyły się niepowodzeniem. Na Broad Peak wypadek zespołu francuskiego i bardzo wietrzna pogoda zawróciły zespół Pustelnik-Pawłowski spod wierzchołka. Na Makalu silne wiatry zawróciły wyprawę z przełęczy Makalu La.
- Rok 1999 to powtórka z rozrywki. Znów wypadek koreańskiego partnera na Broad Peak pozbawił szans na szczyt, a śmierć Szerpy na wyprawie na Makalu i katastroficzne opady śniegu spowodowały, że wyprawa wróciła z wysokości 6500 m.
- W roku 2000 wszedł na Lhotse.
- Wiosną 2001 roku wszedł po długiej i wyczerpującej wyprawie na trzecią górę świata Kangchenjungę i był na niej pierwszym Polakiem w sezonie letnim.
- Wiosną 2002 wszedł na Makalu.
- Wiosną 2003 w kolekcji pojawia się 12 ośmiotysięcznik. 17 maja Piotr wraz z Krzysztofem Tarasewiczem staje na szczycie Manaslu.
- Latem 2006 roku wraz z Peterem Hamorem i Piotrem Morawskim wszedł na Broad Peak w Karakorum, 13. ośmiotysięcznik.
- Wiosną 2008 roku wraz z Peterem Hamorem i Piotrem Morawskim podjął próbę wejścia na Annapurnę, zachodnią ścianą. Próba załamała się pod wierzchołkiem z powodu gwałtownego załamania pogody.
- Wiosną 2010 w ramach międzynarodowej wyprawy, wraz z Peterem Hamorem wszedł na Annapurnę od północy drogą niemiecką. Tym samym zakończył projekt Korony Himalajów.


Goście festiwalu
Piotr Pustelnik
himalaista, podróżnik
zdobywca
Korony Himalajów


Romuald Koperski
podróżnik, pisarz, dziennikarz
pianista
rekordzista Guinnessa


Michał Kochańczyk
podróżnik, afrykanista
polarnik, alpinista
żeglarz, fotograf


Piotr Opacian
podróżnik, kajakarz
fotograf